18 lekarstw z recepty wkrótce zakazane lub ograniczone w UK

18 lekarstw z recepty wkrótce zakazane lub ograniczone w UK

 

18 lekarstw, których wypisanie na receptę może zostać wkrótce zakazane lub ograniczone.

Jest to część wartego 141 milionów funtów cięcia kosztów przez szefa służby zdrowia, według której lekarze przestaną wypisywać recepty na artykuły „o niskim priorytecie”, donosi The Mirror. Oprócz ujawnienia lekarstw na czarnej liście lub w bardzo ograniczonym zakresie, tysiące produktów dostępnych bez recepty mogą wkrótce zostać ograniczone, a NHS England rozpoczęła proces konsultacji na temat tego kolejnego etapu.

7 leków, które mają znaleźć się na czarnej liście

Homeopatia: Ponieważ nie ma „jasnych ani wiarygodnych dowodów” na to, że działa, mówią szefowie NHS. Recepty na alternatywną terapię kosztowały służbę zdrowia w Anglii 92 000 funtów rocznie.

Leki ziołowe: Ponownie, nie ma „żadnych wyraźnych lub solidnych dowodów” na poparcie ich użycia. Kosztują one NHS 100 000 funtów rocznie.

Oleje rybne omega-3: według szefów NHS można je pozyskać poprzez dietę i mają „niską skuteczność kliniczną”. Obecnie kosztują one 6,3 mln funtów rocznie.

Co-proxamol: lek przeciwbólowy, który został wycofany ze sprzedaży ze względów bezpieczeństwa. Kosztował NHS 9 milionów funtów rocznie.

Glukozamina i chondroityna: suplementy przepisane z powodu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów, ale NHS orzekł, że mają „niską skuteczność kliniczną”. Roczny koszt w wysokości 444 000 funtów.

Witamina A, C, E i cynk: w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej, związanego z wiekiem, coś, co kosztowało 1,5 miliona funtów rocznie.

Środki wywołujące rumień: Rozgrzewające mięśnie produkty wcierne, które mają łagodzić ból w różnych stanach, ale NHS mówi, że są ograniczone dowody, że działają. Obecnie kosztują 4,3 mln funtów.

Miejscowe niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak Ibuprofen i Diklofenak są nadal dostępne.

11 lekarstw, które mają zostać ograniczone

Podróżne szczepionki: Wirusowe zapalenie wątroby typu B, japońskie zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych typu A, żółta febra, zakaźne zapalenie mózgu, szczepionki przeciw wściekliźnie i gruźlicy nie powinny być podawane, jeśli są „przeznaczone wyłącznie do podróży”. Zakaz nie będzie miał zastosowania do innych „odpowiednich” zastosowań. Obecne wydatki: 4,5 mln funtów.

Trimipramina: środek przeciwdepresyjny, który jest „znacznie droższy” niż inne. Obecne wydatki 19,8 mln funtów.

Dosulepina: Dawniej znana jako dotiepina, środek przeciwdepresyjny, z ostrzeżeniem o toksyczności i zatrzymaniu krążenia. Obecne wydatki wynoszą 2,6 miliona funtów.

Doksazosyna o przedłużonym uwalnianiu: lek na nadciśnienie, który kosztuje sześciokrotnie więcej niż jego alternatywna wersja o natychmiastowym uwalnianiu- według szefów NHS. Obecne wydatki to 7,8 miliona funtów.

Fentanyl o natychmiastowym uwalnianiu: silny opioidowy środek przeciwbólowy, o którym NHS mówi, że dostępne są tańsze alternatywy. Zakaz ten nie dotyczy medycyny paliatywnej. Obecne wydatki wynoszą 10,9 miliona funtów.

Plastry z lidokainą: stosowane w celu łagodzenia bólu u osób leczących się z półpaśca, ale o „niskiej skuteczności klinicznej”. Zakaz ten nie dotyczy jednak niektórych pacjentów. Obecne wydatki wynoszą 19,3 miliona funtów.

Liotyronina: lek stosowany u pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Zakaz ten nie dotyczy niektórych osób z rakiem tarczycy lub tych, u których tańsza alternatywa nie działa. Obecne wydatki wynoszą 34,8 mln funtów.

Połączenie oksykodonu i naloksonu: stosowana w leczeniu silnego bólu, a także może być stosowana w drugiej kolejności w zespole niespokojnych nóg. Ale NH S mówi, że „niejasne” jest to, co daje droższy produkt łączony. Obecne wydatki: 5 mln funtów.

Połączenie paracetamolu i tramadolu: dwa leki przeciwbólowe. NHS mówi, że nie ma większych korzyści z połączonego produktu, niż z osobno przyjmowanych leków, które są tańsze. Obecne wydatki to 2 miliony funtów.

Peryndopryl z argininą: „inhibitor ACE” stosowany w niewydolności serca, nadciśnieniu tętniczym i innych schorzeniach. Alternatywna wersja jest tańsza. Obecne wydatki wynoszą 529 000 funtów.

Tadalafil raz na dobę: lek na zaburzenia erekcji. Szefowie NHS twierdzą, że należy przepisać „kiedy jest to wymagane”. Obecne wydatki wynoszą 11,5 mln funtów.

Tysiące tych produktów codziennego użytku mogą być również zakazane

Szefowie NHS chcą pójść dalej. Konsultują się w sprawie planów powstrzymania tysięcy tańszych, dostępnych bez recepty produktów przepisywanych na NHS, jeśli są one stosowane w warunkach krótkotrwałych lub w stanach o niskim poziomie zagrożenia.Te 

plany obejmowałyby paracetamol, syrop na kaszel, leki na przeziębienie, krople do oczu, środki przeczyszczające i krem ​​do opalania. Decyzję o cięciach podejmowane są na podstawie stanu leczonego lekami, a nie samych leków. Mogą jednak obejmować leki na opryszczkę, zapalenie spojówek, kaszel i przeziębienie, ciemieniuchę ( przypadłość niemowlęcą), hemoroidy, kolkę niemowlęcia, łupież, biegunkę, woskowinę, łagodną niestrawność, zapobieganie malarii, niewielkie oparzenia i oparzenia wodą oraz drobne dolegliwości bólowe, takie jak bóle głowy i pleców .

Leczenie wrzodów w jamie ustnej, wysypki na skórze, grzybicy, wszy, łagodny ból zębów, choroba lokomocyjna, brodawki mogą również być ograniczone.

Witaminy i minerały mogą być również ograniczone.

Urzędnicy NHS stwierdzili, że opakowanie paracetamolu z 32 tabletkami może kosztować 34 funty – po wliczeniu opłat za konsultację lekarza rodzinnego.

Kto na tym ucierpi?

Dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Pacjentów, Rachel Power, oświadczyła, że uporanie się z problemem recept „będzie trudne i będzie miało złożone konsekwencje” dla relacji lekarz-pacjent. Don Redding, dyrektor ds. Polityki w National Voices, koalicji 160 organizacji charytatywnych zajmujących się opieką zdrowotną i opiekuńczą, ostrzegł przed konsekwencjami dla biednych, młodych lub starych ludzi, którzy otrzymują bezpłatne recepty.

Ile to zaoszczędzi?

Dzisiejsze potwierdzone zalecenia mają zaoszczędzić 141 milionów funtów rocznie, mówi NHS. Drugi plan dotyczący produktów dostępnych bez recepty mógłby podobno zaoszczędzić kolejne 190 milionów funtów rocznie.

Kiedy to wejdzie w życie?

Pierwszy plan może zostać wprowadzony w życie lada dzień przez Departament Zdrowia – ale nie ma ustalonej daty. Na drugi plan również nie ma ustalonej daty, ale to potrwa dłużej – kolejny etap konsultacji odbędzie się w 2018 roku.

I w końcu … co z jedzeniem bezglutenowym?

Pierwotne konsultacje w marcu obejmowały produkty bezglutenowe, ale od tego czasu zostały usunięte, ponieważ Departament Zdrowia konsultuje się osobno. To nie znaczy, że nie zostaną zabronione – po prostu nie ma jeszcze decyzji. Żywność zatwierdzona na receptę to pieczywo lub bułki, płatki śniadaniowe, krakersy i pieczywo chrupkie, mąki i mieszanki mąki, owsa, makarony i ciasta do pizzy.

Konrad W

3 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK