Małgorzata Kubik, prawnik Manchester – 139 tys wygrana za zwolnienie z pracy

kubik2

 

Wywiad z panią Małgorzatą Kubik – prawnikiem w Kancelarii Prawnej Mark Reynolds

 139 000 funtów odszkodowania za niesłuszne zwolnienie z pracy oraz 8000 funtów za potknięcie się na chodniku, to tylko niektóre wygrane sprawy

Echo – czy jest pani dyplomowym prawnikiem ?

Małgorzata – Tak, ukończyłam studia prawnicze. Pracuję w angielskiej kancelarii, w której zostało mi powierzone prowadzenie polskiego departamentu.

Echo – czy zna pani biegle język angielski i gdy pójdzie pani do sądu z Polakiem czy będzie pani potrzebowalł tlumacza ?

Małgorzata – Płynnie porozumiewam się w języku angielskim. Klient zawsze ma kontakt ze mną na wszystkich etapach postępowania, gdyż ja osobiście prowadzę sprawę, zatem tłumacz nie jest potrzebny. Jeżeli chodzi o rozprawy w sądzie, zawsze zależy nam na tym, aby klient nie musiał być obecny, gdyż niejednokrotnie wiąże się to z utrudnieniami dla klienta, takimi jak wzięcie wolnego w pracy, czy znalezienie opiekunki do dzieci. W wyjątkowych sytuacjach, sędzia może zechcieć porozmawiać z moim klientem i wówczas nie mogę wystąpić w roli tłumacza, gdyż będzie to tzw. konflikt intreresów, wtedy na Sali rozpraw obecny jest niezależny tłumacz zapewniony przez Sąd.

Echo – czym zajmuje się pani kancelaria  ?

Małgorzata – Przede wszystkim zajmujemy się szkodami niemajątkowymi – czyli naruszeniem dóbr i interesów klienta. Osoba, która doznała krzywdy fizycznej lub psychicznej może starać się o zadośćuczynienie. Zajmujemy się również prawem pracy, w tym między innymi niesłusznymi zwolnieniami, dyskryminacją ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, czy orientację seksualną.

Nasza kancelaria zajmuje się też prawem rodzinnym, prawem spadkowym, oraz błędami w sztuce lekarskiej, w tym błędnie postawioną diagnozą, błędami popełnionymi podczas operacji, nieodpowiednim leczeniem oraz zaniedbaniami dentystycznymi.

Echo – czy to jest duża kancelaria ?

Małgorzata – Tak, w tej chwili mamy 4 oddziały w Północno-Zachodniej Anglii. Nasze biura znajdują się w Liverpool’u, Runcorn, Warrington i Leigh, jednakże zawsze staramy się, aby spotkania z klientem odbywały się w najbardziej dla niego dogodnym miejscu, posiadamy sale spotkań w wielu miastach w Anglii. W wyjątkowych sytuacjach, gdy na przykład klient niedawno przeszedł operację możemy umówić się na wizytę domową.

Echo – jakimi dziedzinami prawa się zajmujecie i  jaką pomoc prawną mogą uzyskać Polacy w waszej kancelarii.

Małgorzata – Jak wspomniałam wcześniej jest to prawo rodzinne, najczęściej są to rozwody i podział majątku, ustalenie kontaktów, adopcje, przemoc domowa, jak również prawem spadkowym i sporządzaniem testamentów, oraz odszkodowaniami powypadkowymi – w tym wypadkami w miejscach publicznych, jakimi najczęściej są poślizgnięcia i potknięcia, wypadkami w pracy, włączając w to również pracowników zatrudnionych przez agencje pracy, wypadkami drogowymi jako pieszy, rowerzysta, motocyklista, kierujący pojazdem lub pasażer.

Echo – jak wyglada rozwód w UK

Małgorzata – Przede wszystkim małżeństwo musi trwać przez minimum rok, a stałym miejscem zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków jest Wielka Brytania. Proces rozwodowy przebiega

w 3 etapach:

1. Pozew o rozwód – w pozwie należy wyjaśnić dlaczego staramy się o rozwód

2. Wstępne orzeczenie o rozwodzie – Decree Nisi – jest wydawane, kiedy sędzia zadecyduje, że istnieją podstawy do rozwodu

3. Prawomocne i ostateczne orzeczenie o rozwodzie –  wydanie przez Sąd tzw.Decree Absolute Sprway finansowe między małżonkami są rozpatrywane osobno.

Czy sprawy karne nie są wam obce , tzn jeśli jakiś polak trafi do więzienia jesteście mu wstanie pomoc?

Małgorzata – Niestety nie zajmujemy się prawem karnym, jednakże gdy ktoś został niesłusznie aresztowany, źle traktowany w czasie pobytu w więzieniu, czy też doznał tam obrażeń ciała, lub opieka medyczna czy dentystyczna zostały zaniedbane, często występujemy z cywilnym pozwem przeciwko policji czy służbie więziennej. Pozwala to naszym klientom uzyskać zadośćuczynienie za poniesione szkody materialne oraz cierpienia wywołane pozbawieniem wolności i stresem, który się z tym wiąże, a także utratą dobrego imienia.

Echo – jak wyglada sprawa majatków, np. ( odpukać rodzice giną w wypadku samochodowym ) czy utomatycznie majątek jest przepisywany na dzieci , kto bierze opieke nad dziecmi ?

Małgorzata – To pytanie dotyczy trzech dziedzin prawa, którymi się zajmujemy, i są to: prawo rodzinne, prawo spadkowe oraz kwestie odszkodowania, o które mogą starać się dzieci (jeżeli nie są to osoby pełnoletnie, to ich prawni opiekunowie), za utracenie osoby najbliższej. Działa to również w odwrotnym kierunku, otóż gdy dzieci giną w wypadku, rodzice na tej samej zasadzie mogą starać się o odszkodowanie. W takich wypadkach nawet koszty pogrzebu są pokrywane z odszkodowania. Jeżeli chodzi o opiekę nad dziećmi – w zależności od tego, czy rodzice sporządzili testament i wyznaczyli opiekuna czy nie. Jeżeli opiekun nie jest wyznaczony, najbliższy krewny jest brany pod uwagę. Zawsze w takich sytuacjach opieka społeczna – ang. Social Services – zajmuje się sprawą.

Echo – Co się dzieje w przypadku, gdy ktoś został niesłusznie zwolniony z pracy?

Małgorzata – Wówczas w imieniu klienta kontaktujemy się z pracodawcą, w celu wyjaśnienia dlaczego nastąpiło zwolnienie. Mamy na to niewiele czasu, gdyż wniosek do Sądu musi być wiesiony w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym nastąpiło zwolnienie.

Echo – Co się dzieje w przypadku, gdy ktoś został pobity, a sprawcy nie są znani?

Małgorzata – W takiej sytuacji policja prowadzi śledztwo, a my równolegle możemy starać się o odszkodowanie dla klienta. Większość ofiar pobicia nie zdaje sobie sprawy z możliwościubiegania się o odszkodowanie za doznane krzywdy. Organizacja wypłacająca odszkodowanie, to organizacja rządowa, działająca niezależnie i może wypłacić odszkodowanie w przypadku, gdy sprawca nie został jeszcze osądzony, a nawet gdy sprawca nie został rozpoznany czy zatrzymany przez policję. W takich sytuacjach na wniesienie roszczenia mamy 2 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie.

Echo – Jakaś ciekawa sprawa którą państwo wygrali w ostatnim czasie ?

Nasz klient potknął się na nierównym chodniku. Orzecznictwo wykazuje, że każda wada nawierzchni poniżej jednego cala nie jest zaskarżalna. W wyjaśnieniach Urzędu Miasta, które do nas przysłano, zasugerowano, że Urząd nie zamierza naprawić uszkodzonej powierzchni chodnika, o której z resztą wspomniano podczas ostatniej inspekcji. Wszczęliśmy postępowanie przeciwko Urzędowi Miasta na podstawie wypadku, który miał miejsce przy ruchliwej drodze podmiejskiej w Liverpool’u, ponieważ bez względu na to, jaka jest głębokość ubytku, nasz klient miał prawdziwy wypadek. Uzyskaliśmy kwotę ponad £8 000 dla naszego klienta. Pomimo tego, że Urząd Miasta twierdzi, że podejmuje wszelkie działania, które są niezbędne, nie zawsze oznacza to, że rzeczywiście tak jest.

lub

Pani Anita pracowała w szpitalu. Zauważyła, że pacjenci nie otrzymują odpowiedniej opieki i postanowiła porozmawiać o tej sprawie z dyrektorem szpitala. Wyjaśniła mu, że chce zgłosić nieprawidłowości do Komisji ds. Jakości Opieki (która podlega Ministerstwu Zdrowia i jest odpowiedzialna za normowanie i sprawdzanie służby zdrowia i opieki społecznej w Anglii). Pani Anita została dyscyplinarnie zwolniona z powodu domniemanego nie wykonywania swojej pracy poprawnie. Sędzia po rozpatrzeniu sprawy naszej klientki przyznał, że została ona niesłusznie zwolniona z pracy. Pani Anita w ramach zadośćuczynienia za niesłuszne zwolnienie, utratę zarobków, utratę przyszłych zarobków oraz szkodę uczuciową otrzymała £139 000.

Jeśli potrzebujesz prawnika zadzwoń do nas.

Można umówić się na wizytę domową.

Małgorzata Kubik –  Tel: 01925 418004

Fax: 01925 418005 Email:

gosia.kubik@markreynoldssolicitors.co.uk

Website: www.markreynoldssolicitors.co.uk

reynolds

 

21 maja 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>